Lokaty terminowe

Na wielu działaniach możemy dzisiaj stracić, ale na pewnych także skorzystać. Dlatego powinniśmy starać się być obeznani w finansach. W ten sposób będziemy mogli przekonać się, co jest dla nas pewniejszą inwestycją. I należy zaznaczyć, że świetnie przedstawiają się lokaty bankowe. Dobrze jest zauważyć, że prawo polskie dostosowały przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Dlatego depozyty, które są składane w bankach, w formie lokat, jak i na rachunkach bankowych są lepiej zabezpieczone. W jaki sposób? Wynika to przede wszystkim z nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

To on odpowiada tutaj za podwyższenie limitu gwarancji środków zgromadzonych w banków. I zostały one powiększone z 50 do 100 00 euro. Takie depozyty mogą być zarówno złotowe, jak i walutowe. Dlatego w przypadku upadku banku jesteśmy w stanie liczyć na otrzymanie takiego limitu gwarancyjnego. Trzeba przyznać, że jest to dla nas bardzo korzystna sytuacja. Dzięki temu gwarantujemy sobie bezpieczniejsze inwestycje, które i tak będą nam wychodziły na korzystać. Warto będzie decydować się na lokaty bankowe.

Mikroekonomia

Gospodarka światowa jest niesamowicie skomplikowana i najróżniejsze już instytuty i firmy zajmujące się profesjonalnym ocenianiem gospodarek, udzielaniem tzw. ratingów, popełniały w swoich dogłębnych analizach pewnych pomyłek. Dziś panuje ogólnie przekonanie, że o ile da się w kategoriach ekonomicznych i matematycznych ujarzmić jakoś gospodarkę, o tyle nie jest ona absolutnie tworem, który da się kontrolować i w istocie pełna jest mechanizmów, o których istnieniu nawet najwięksi specjaliści dopiero się przekonają. Nieco łatwiej zaplanować można wydatki i zarządzać finansami małego przedsiębiorstwa.

Ekonomiści i matematycy długo tworzyli zasady podejmowania najrozsądniejszych ekonomicznych decyzji z punktu widzenia właściciela firmy. Wspólnie udało się stworzyć szereg wzorów matematycznych i reguł statystycznych mówiących o podstawowych zależnościach, jakie obserwować można między producentem a rynkiem i klientami. Jak podniesienie ceny wpłynie na podaż, w jaki sposób zwiększyć wydajność produkcji to tylko nieliczne przykłady wskazówek, które kryją się w mikroekonomii.

Inwestycje

Podejmowanie inwestycji nie jest mocną strona Polaków. Ma to wiele przyczyn. Jedną z nich jest oczywiście galopująca ostatnio inflacja. Inne to kwestie tego rodzaju jak niskie zarobki w stosunku do poziomu cen produktów. Relacja ta w krajach zachodnich jest o wiele bardziej korzystna dla obywateli, tak więc poziom inwestycji jest o wiele wyższy.

Na zmianę sytuacji nie mamy co liczyć, ze względu na inwestycje związane z Euro 2012, które obecnie prowadzimy nasz rynek po prostu szaleje. Zagrożenie jest jednak o wiele większe, bowiem im bliżej do tych wydarzeń tym bardziej możliwy jest wzrost cen produktów podstawowych o wiele wyższy niż związany z inflacją. Chęć zysku jest w ludziach ogromna, zatem nikt nie będzie oszczędzał zwykłego Kowalskiego kiedy mają pojawić się u nas turyści i wydawać swoje pieniądze. Nasze finanse mogą być zatem w naprawdę opłakanym stanie. Jednak mimo to powinniśmy starać się inwestować, to może pomóc uratować nasze finanse w dłuższej perspektywie czasu, a to zawsze wartość dodana.

Inwestor

Jaki powinien być dobry inwestor? Na pewno odporny na ryzyko. Do tego jeszcze zorientowany na długie okresy inwestowania oraz gotowy do poszukiwania szans w wielu miejscach. Nowoczesny inwestor musi wiele wiedzieć o tym co dzieje się na rynkach globalnych, by nic specjalnie go nie zaskoczyło. Teraz jest to takie łatwe, finanse swoje i swoje inwestycje można przecież na bieżąco sprawdzać w sieci.

Podobnie jak indeksy giełdowe z każdego miejsca na naszym globie. To dobry sposób na bycie na bieżąco. Inwestor musi również być gotowy na szybkie działanie, w chwili kiedy akcje z perspektywą wzrostu są tanie powinien być gotowy do ich zakupu i sprzedać je kiedy zaczną zwyżkować, by nie stracić momentu szczytowego. Dzięki temu zwrot z inwestycji powinien być o wiele większy. Warto zadbać o swoje finanse, zainwestować je z myślą o studiach dla dziecka czy o własnej emeryturze. To ważne cele, o których powinniśmy pamiętać. najlepiej zacząć o tym myśleć z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę, kiedy nie uda nam się tego zrobić bez stresu.

Inwestycje giełdowe

Inwestowanie na giełdzie to element, na który nie decydują się nawet osoby, którym nie są obce finanse. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Wysoki poziom ryzyka inwestycji na giełdzie nie dla każdego jest do zaakceptowania, podobnie jak najlepszy z możliwych wariant inwestowania na kilka do kilkunastu lat. Dlatego właśnie na inwestycje giełdowe decydują się osoby zamożne, które na zysk mogą poczekać lub osoby z żyłką hazardzisty, które znają się na rzeczy i inwestują na zasadzie operacji krótkoterminowych. Jednak nie każdy ma takie cechy, które pozwolą mu spać spokojnie kiedy na giełdzie czerwono i na koncie brokerskim środków wciąż mniej. Dlatego też każdy powinien zastanowić się co mają dla niego finanse.

Niektórzy lepiej czują się jako osoby oszczędzające niż jako inwestorzy, tak zawsze było i zawsze tak już będzie. Zatem nie powinniśmy decydować się na takie działania, które mogą zaowocować stresem. Nie powinniśmy decydować się na coś co nie leży w naszej naturze. Może nam to jedynie zaszkodzić. Rzadko kiedy bowiem inwestowanie odbywa się jedynie na fali sukcesów.


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20