Fundusze inwestycyjne

Finanse nie dla każdego są otwartą księgą. Dlatego też wiele osób decyduje się na korzystanie ze wsparcia doradców finansowych zanim zdecyduje się na podjęcie kroków na drodze inwestowania swoich wolnych środków. Niestety nie każdy z tych osób, które się wykonywaniem zawodu doradcy zajmują postępuje rzetelnie i nie każdy naprawdę zna się na tym co robi. Dlatego ślepe zaufanie wobec takich osób nie jest wcale dobrą postawą. Wie o tym wiele osób, które przed kryzysem roku 2008 zaufało takim rzekomym specjalistom i ulokowało swoje pieniądze w ryzykowne instrumenty finansowe.

Obecnie sytuacja na rynku byłaby całkiem dobra, jednak zawirowania w Grecji i na Bliskim Wschodzie nie pozwalają globalnemu rynkowi wrócić do formy. Słaby rating danego kraju czy wysoka cena benzyny ze względu na ryzyko uszkodzenia rafinerii to elementy, które pomagają spekulować cenami surowców. Takie sytuacje odbijają się na każdym aspekcie rynku, ale także na osobach, które wcale na nich nie inwestują, ale w cenach produktów ponoszą koszty związane z tymi zjawiskami.

Lokowanie

Lokaty bankowe to jeden z najbardziej znanych sposobów w jaki ludzie oszczędzają swoje pieniądze. Metoda ta jest znana od wieków i obecnie nadal ma wielu zwolenników. Szczególnymi miłośnikami lokat bankowych są osoby starsze, które nie sa przekonane do bardziej złożonych form oszczędzania, a tym bardziej do ryzykownych inwestycji. Dlatego właśnie oni decydują się najczęściej w ten sposób zabezpieczyć swoje finanse.

Nie zależy im na tym, by zdecydowanie pomnażać oszczędności, ale by były one zabezpieczone na wypadek wyższej konieczności. Jednak nie jest to reguła, niektórzy decydują się na produkty hybrydowe, takie jak na przykład inwestycyjne fundusze kapitałowe, posiadają one elementy lokaty wraz z częścią inwestycyjną.

Część środków jest zatem zabezpieczona w pełni, reszta jest natomiast inwestowana w bardziej ryzykowne narzędzia, jednak z szansą na lepszy zysk w późniejszym czasie. Lokowanie pieniędzy to jeden z bardziej złożonych elementów z jakiego składają się finanse – tutaj nie ma złotych zasad i jednej prawdziwie skutecznej strategii.

Oszczędzanie

Na kontach oszczędnościowych znajdują się obecnie pieniądze wielu Polaków. Ma to swoje uzasadnienie, ich oprocentowanie jest bardzo zbliżone do tego jakie oferują nam lokaty, a do tego cały czas mamy dostęp do pieniędzy, zatem można je umieścić na koncie na okres na przykład dwóch tygodni zanim będą nam one potrzebne na zapłacenie rachunków, przez ten czas będą one dla nas zarabiać. Oczywiście nie są to wysokie kwoty, ale zawsze jest to zabezpieczenie przed inflacją. Dzięki temu mamy szansę nie stracić.

Oszczędzanie na kontach oszczędnościowych to jeden z najprostszych sposobów na odkładanie pieniędzy. Kiedy jednak mamy do dyspozycji więcej środków, które możemy odłożyć na czas nieco dłuższy warto rozważyć zmianę oszczędzania na inwestowanie – na przykład w obligacje giełdowe, są one o wiele bardziej bezpieczne niż akcje, a przy okazji w długoterminowej perspektywie niemal gwarantują zysk na poziomie wyższym niż z lokaty bankowej. Finanse to temat skomplikowany, jednak przy odrobinie chęci można wiele się nauczyć.

Fundusze

Pozyskiwanie środków na inwestycje nie każdemu przychodzi łatwo, jednak kiedy zajmiemy się tym na spokojnie i z rozwagą podejmiemy decyzje inwestycyjne przy okazji zakładając odpowiednio długi horyzont inwestycji o wiele łatwiej będzie nam oczekiwać zasłużonych profitów z tego rodzaju działań. Nie jest dobrym pomysłem inwestowanie pod wpływem impulsu.

Nie można oczekiwać, że krótkoterminowa inwestycja uratuje nasze finanse. Na inwestycje powinniśmy decydować się wówczas kiedy jesteśmy w stanie zaakceptować związane z nimi ryzyko. W przeciwnym razie nie można mówić o podejściu godnym inwestora.

Finanse i inwestycje to zagadnienia bardzo kapryśne, dlatego nieraz okazuje się, że podczas inwestycji przez pięć lat tracimy po to, by w końcu w ostatnim roku inwestycji wiele zarobić. Takie tendencje panują często na rynku inwestycji. Z tym zatem trzeba się liczyć. Nie ma jednej strategii inwestycyjnej, która zawsze daje takie same efekty dlatego konieczne jest przeanalizowanie wielu elementów zanim zdecydujemy się na ostateczny kształt naszej inwestycji.

Rola banków światowych

Jednymi z najważniejszych organizacji finansowych na rynku międzynarodowym są banki. Niemal każdy kraj posiada swój narodowy bank, który w jakiś sposób zajmuje się pieniędzmi należącymi do skarbu państwa. Wiele jest banków o charakterze międzynarodowym lub kontrolnym, które nadzorują sektor bankowy np. całej Unii Europejskiej. Największy wpływ na gospodarkę państw mają jednak banki komercyjne, czyli zarządzane przez kapitał prywatny. Działają one na takich samych zasadach jak wszystkie inne firmy handlowe a głównym celem ich istnienia jest wytwarzanie zysku – w przypadku banków mowa tutaj o miliardowych obrotach. Największe banki, które konsolidują kilka bardzo dużych marek w najróżniejszych krajach Europy, obracają kwotami niejednokrotnie przewyższającymi dochody średniego państwa.

Pieniądze te jednocześnie cały czas krążą w rynku, gdyż tylko poprzez inwestowania mogą zarobić i przynieść bankowi zysk. Poprzez inwestycje najczęściej rozumie się tutaj zakup akcji, przejmowanie własności, ekspansję na inne rynki lub udzielanie oprocentowanych kredytów. Wszystko to wiąże się jednak z ryzykiem krachu i utraty środków.


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
domaukcyjnypanorama.pl/content/7-nadchodzace-aukcje mieszkania na ursynowie
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20