Deficyt

Finanse państwa spadają odpowiedzialnością na polityków, przeważnie rządzących. W Polsce projekt budżetu uchwalany jest z rocznym wyprzedzeniem, przeważnie po długich międzyresortowych konsultacjach i opracowaniu wspólnych rządowych założeń. Następnie grupy ekonomistów zajmują się dopinaniem szczegółów i budżet trafia pod czytanie w sejmie, gdzie posłowie opozycji zgłaszają swoje sugestie, poprawki lub spostrzeżenia. Wiadomo więc, że jest to doskonała okazja do zaprezentowania swoich różnic programowych i zawalczenia o elektorat. Najbardziej nośnym tematem finansów publicznych jest wysokość deficytu, czyli długu publicznego.

Często straszy się obywateli nie do końca rozumiejących zasady funkcjonowania państwa w gospodarce i ekonomii strasznie wysokimi kwotami, których zabraknie do pokrycia wydatków kraju. W istocie jednak praktycznie każdy kraj świata z naturalnych powodów posiada deficyt. Oczywiście zbyt duży dług publiczny może narastać i w pewnym momencie pociągnąć państwo w dół, ale samo występowanie deficytu jest w planowaniu budżetowym czymś co wynika z matematyki finansów.

Budżet

Pojęcie budżetu i planowania budżetowego wielu ludziom nadal kojarzy się z wysoką ekonomią, rynkami finansowymi i trudnymi obliczeniami makroekonomicznymi, które prowadzić muszą rok rocznie politycy planujący wydatki na następny rok. W rzeczywistości jednak powinniśmy mieć świadomość, że każdy z nas posiada jakiś budżet, bez względu na to, czy cały czas otrzymuje pieniądze od rodziców, sam zarabia, czy może otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych. Umiejętne liczenie wydatków i ograniczanie ich jest kluczem do sukcesu każdego człowieka.

Nawet jeśli ktoś nie musi się przejmować pieniędzmi, nauczenie się właściwego traktowania banknotów może zaowocować dużymi oszczędnościami, które następnie można wydać w prawdziwie spektakularny sposób. Budżet tak naprawdę każdy może zaprojektować sobie sam, ale jeśli wydaje się to zbyt skomplikowane, skorzystać można z któregokolwiek z wielu licznych programów, z których większość jest darmowa, pomagających liczyć miesięczny przychód gospodarstwa domowego i sposoby jego spożytkowania, wskazując najsłabsze punkty budżetu.

Planowanie

Umiejętność właściwego dysponowania pieniędzmi jest bardzo pożądaną umiejętnością w dzisiejszych czasach. Nie tylko dowodzi to ducha przedsiębiorczości i pokazuje odpowiedzialność i dojrzałość głowy rodziny, która skrupulatnie liczy zarobki i wydatki, ale także dobrze wpływa na samopoczucie i dyscyplinę także w innych dziedzinach życia. Odmówienie sobie przyjemności, kolejnych zakupów, nie przychodzi łatwo, gdy posiadamy jakiekolwiek pieniądze. Coraz częściej w gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jedna karta kredytowa, która na zakupach kusi, by wykorzystać ją do zapłacenia za kolejną niby wyjątkową okazję.

Nieumiejętne planowanie i wydawanie pieniędzy w przypadku tak wielkiego organizmu, jakim jest państwo, może doprowadzić do błyskawicznego bankructwa i niewypłacalności tego kraju, co dodatkowo skompromituje go na arenie międzynarodowej, jak to miało miejsce ostatnio w Grecji. Dyscyplina budżetowa państwa i domu nie różni się jednak tak bardzo – najważniejsze jest zachowanie równowagi między wydatkami i zyskami i starać się nie brać kredytów.

Prywatyzacje

Sposobów na zwiększenie wpływów do kasy skarbu państwa jest wiele. Niektóre z nich, jak podnoszenie podatków, zawsze spotykają się z niezadowoleniem obywateli, którzy słusznie nie chcą słyszeć o dalszym przenoszeniu odpowiedzialności za utrzymanie państwa z dala od bankructwa na barki najmniej zarabiających. W budżecie państwa ograniczenie wydatków również traktowane jest jako zarobek, dlatego coraz częściej szuka się cięć w tych miejscach, w których wydatki są nieproporcjonalnie duże. Oczywiście ministerstwo, które musi zrezygnować z kilku milionów złotych, zrobi wszystko by przed cięciami się obronić, jednak czasami reformy finansów publicznych są jedynym sposobem na wyjście ze złej kondycji finansowej.

Coraz popularniejszą formą modernizowania finansów państwa są prywatyzacje. Po okresie PRL-u w rękach państwa znajdowało się wiele firm i zakładów generujących wielkie dochody. Wiele z nich do dziś pozostaje we własności skarbu państwa, jednak stopniowo kolejne spółki wystawiane są na giełdę, gdzie zakupić jej akcje mogą zarówno prywatni jak i biznesowi inwestorzy.

Złoto

Giełda bacznie analizuje i weryfikuje kondycję finansową wszystkich notowanych spółek w sposób bezwzględny. Nagła sprzedaż akcji jest w ciągu kilkunastu minut widoczna w notowaniach. Na giełdzie widać też jak na dłoni kondycję finansową konkretnych państw. Bardzo dużo można dowiedzieć się o sytuacji w kraju na podstawie siły waluty, którą się posługuje. Im mocniejszy jest pieniądz i może nabyć więcej dóbr w innych walutach, tym mocniejsza wydaje się być gospodarka. Z kolei inflacja jest procesem wykazującym pewien problem wartości pieniądza, z którym zmagają się co jakiś czas nawet najsilniejsze gospodarki.

Wielu inwestorów szukających bezpiecznej formy inwestowania szuka więc innego miejsca do ulokowania własnego kapitału niż spółki giełdowe i kupno walut czy obligacji, które zwrócić mogą się dopiero po kilku latach. Coraz częściej inwestuje się więc w kruszce.
Złoto i srebro zmieniają swoje ceny mniej agresywnie, ale również osiągają ostatnio swoje szczytowe wartości za uncję, więc posiadanie dużej ilości złota jest dziś bardzo opłacalne.


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
https://www.czasnabuty.pl/pol_m_Obuwie-dzieciece_Trzewiki-dzieciece-418.html
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20