Biznes czy praca na etacie

Najnowsze statystyki podają, że w marcu stopa bezrobocia w Polsce nieznacznie spadła, jednak i tak plasuje się ona wciąż na bardzo wysokim poziomie. Trudności że znalezieniem pracy mają osoby w każdym wieku. Osób bezrobotnych jest bardzo wiele, a pracodawców nie stać na zatrudnianie nowych pracowników. Dlatego też dla wielu osób otwarcie swojej własnej działalności gospodarczej jest jedynym możliwym wyjście. Bardzo często urzędy pracy, które działają w większych miastach w Polsce, oferują kompleksową pomoc osobom bezrobotnym w zakresie założenia swojej własnej działalności. Okazuje się, że pomoc ta nie ogranicza się jedynie do wsparcia organizacyjnego, ale także do wsparcia materialnego. Osoby, które złożą w urzędzie pracy wniosek, mogą otrzymać dotację na rozpoczęcie swojej działalności. Kwota dotacji może wynosić nawet do 40 000 zł. Jest to jednak kwota, która w całości musi być przeznaczona m.in. na wyposażenie stanowiska pracy i przygotowanie biznesu od podstaw. We wniosku należy dokładnie wskazać, jak dotacja miałaby być wydatkowana.

Inwestycja w zakup ziemi

Jedną z najlepszych form pomnażania własnego kapitału jest zakup ziemi. Inwestycje tego typu są bardzo opłacalne. Cena ziemi jest uzależniona od jej lokalizacji. Bardzo często za tereny położone w strategicznych miejscach płacone są milionowe kwoty. Ceny ziemi od kilku lat systematycznie idą w górę. W tym roku osiągnęły już sumę niemal dwudziestu tysięcy złotych za hektar. To bardzo duża suma biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka lat temu była kilkukrotnie niższa. Przedsiębiorcy, którzy wtedy dobrze wyczuli tendencje na rynku zakupu ziemi rolnej, dziś mogą wziąć za tereny kilkukrotnie więcej niż zapłacili. Rosną również ceny ziemi pod zabudowę. Osoby, które mają zamiar zakupić ziemię pod budowę domu powinny się pośpieszyć, ponieważ ceny gruntów budowlanych także idą szybko w górę. Inwestycja w ziemię jest dobrze ulokowanym kapitałem. Ryzyko, że ziemia straci na wartości jest doprawdy znikoma. Tego typu inwestycje wymagają stosunkowo niewielkiego kapitału, a mogą przynieść wielkie profity i zyski.

Studia w dziedzinie finansów

Dużo łatwiej prowadzić własny biznes, gdy mamy w tym kierunku zdobyte odpowiednie wykształcenie. Nie ulega wątpliwości, że studia biznesowe znacząco ułatwiają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wybierając na przykład po skończeniu liceum kierunek humanistyczny praktycznie przekreślamy swoje szanse na szybkie i skuteczne prowadzenie własnego biznesu. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach ta teza została obalona. Nawet osoby wybierające kierunki humanistyczne znakomicie radziły sobie w swojej firmie. Oczywiście kierunki ekonomiczne, na których mamy cały czas do czynienia z ćwiczeniami związanymi z obliczaniem i przykładowymi inwestycjami pomagają, ale nie jest to kwestia decydująca i przesądzająca o naszej dalszej karierze na rynku biznesowym. Warto się poważnie zastanowić, czy aby studia ekonomiczne są nam aż tak bardzo potrzebne. W wielu rodzajach przedsiębiorstw z powodzeniem możemy sobie radzić bez ukończenia studiów z zakresu biznesu. W biznesie decydujący jest zazwyczaj posiadany kapitał.

Kto zostaje przedsiębiorcą

Nie każdy ma szansę zostać przedsiębiorcą. Do tego trzeba posiadać określone umiejętności, zdolności, a także predyspozycje. Kto najczęściej zostaje biznesmenem? Otóż są to osoby, które nie boją się ryzyka, nie wyobrażają sobie pracy pod czyimś kierownictwem, uwielbiają kierowane i przewidywanie określonych skutków swoich działań, a także potrafiące klęskę przekuć w sukces. Przedsiębiorców można generalnie podzielić na dwie grupy. Pierwsza to są ludzie młodzi, którzy nad działaniem własnej firmy myślą już w szkole średniej lub będąc na studiach. Takie osoby mają przygotowany plan działania, kończą określone kierunki, uczą się, zbierają fundusze i nie rezygnują ze swoich planów mimo różnych przeciwności. Druga grupa to osoby z pewnym doświadczeniem zawodowym, które są specjalistami w swojej dziedzinie i postanawiają owe doświadczenie wykorzystać, by poprowadzić własną działalność gospodarczą. Mają przygotowany stabilny plan na wypadek niepowodzenia swoich planów. Są to często przedsiębiorstwa o charakterze niszowym, które produkują nie tylko na rynek krajowy ale i zagraniczny.

Mamy plan działania

Zakładając jakiekolwiek przedsiębiorstwo powinno mieć się określony plan działania. Wiadomo, że zakładając firmę chcemy, by nie tylko zaistniała na rynku, ale by przynosiła ona określone zyski, funkcjonowała długofalowo i stanowiła dumę dla swojego właściciela. W tym celu należy podjąć wszelkie działania, które pozwolą na rozwój. Dość istotną sprawą jest zarządzanie. Każdy przedsiębiorstwa powinien stworzyć tzw. biznesplan, według którego będzie funkcjonował. Chociaż nie ma żadnego wzorcowego biznesplanu, można określić, jakie niezbędne elementy powinny się w nim znaleźć. Przede wszystkim jest tam charakterystyka przedsiębiorstwa, uwzględniająca mocne i słabe strony, planowane działania zarówno krótkofalowe i długofalowe, no i plan finansowy. Biznesplan nie jest dokumentem obowiązkowym. Trudno jednak sobie wyobrazić, że nawet najmniejsza firma działa bez planowania, to po prostu niemożliwe. Nie mamy również szans na uzyskanie jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony banku czy też dotacji unijnych, jeśli nie mamy jasnej wizji działania firmy.


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
Tani wywóz odpadów poznań
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20