Jak działa spółka cywilna

Spółkę cywilną mogą założyć wspólnicy, którzy podpisując określoną umowę zobowiązują się do zrealizowania określonych celów gospodarczych. Ten cel może być jednorazowy, np. budowa domu, albo długotrwały. Wspólnicy, działający w spółce powinni się zobowiązać do wniesienia do majątku spółki określone wartości. Nie zawsze musi to być gotówka. Czasami wspólnicy wnoszą jako swój wkład lokal, ziemię, samochód albo inne dobra. Zdarza się, że wkładem wspólnika jest jego praca. Oczywiście wniesienie wkładów nie musi być obowiązkowe dla wszystkich. Ważne jest jednak, by umowa jasno precyzowała zobowiązania poszczególnych wspólników. Jeśli jednak jakiś majątek zostanie już do spółki wniesiony może pozostawać jedynie w dyspozycji spółki. Wszyscy wspólnicy są odpowiedzialni za spółkę, także za jej zobowiązania finansowe. Zaletą takiej spółki jest fakt, że firmę można opodatkować w dowolny sposób, a każdy ze wspólników ma prawo do jednakowego decydowania o działalności spółki. Tego typu spółka może działać jedynie przy przedsięwzięciach o niewielkiej skali.

Zalety własnej firmy

Prowadzenie własnej firmy nie jest wcale tak prostą sprawą, jak sobie wyobraża przeciętny obywatel, ale coraz więcej osób podejmuje ten trud i mimo różnorodnych problemów jest zadowolonych z podjętej decyzji. Przede wszystkim człowiek energiczny i odważny ma satysfakcję, że podjął się działań, które przynoszą wymierny efekt w postaci firmy stworzonej samodzielnie od podstaw. Dla tej satysfakcji wielu jest gotowych zrezygnować z etatu i zdać się na czasami niepewny los. W przypadku, kiedy przedsiębiorstwo osiągnie sukces, na pewno poprawi się sytuacja materialna nie tylko nasza, ale całej rodziny. Dla wielu to naprawdę potężna motywacja w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu. Poprzez działanie w biznesie poszerza się swoją wiedzę w różnorodnych dziedzinach, a jednocześnie rozwijają się różnorodne umiejętności. Biznesmen jest niezależny w podejmowaniu decyzji, oczywiście w zakresie określonym prawem. Może podejmować się działań, które mu odpowiadają. Nikt nim nie kieruje i nie narzuca swojego zdania.

Zalety małych przedsiębiorstw

Polacy byli zawsze pełni inicjatywy, nawet wtedy, kiedy przeszkadzały im niekorzystne strategie gospodarcze i polityczne. Wraz ze zmianami politycznymi w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, pojawiła się możliwość prowadzenia własnych przedsiębiorstw. To spowodowało prawdziwy cud gospodarczy, którego efektem było odnowienie się w naszym kraju klasy średniej. Nie ma co ukrywać, że nie wszystkie przedsiębiorstwa rozwijają się z sukcesem. Ponad połowa z nich upada w pierwszym lub drugim roku działalności. Przyczyn tego stanu rzeczy można się doszukiwać w nietrafionym pomyśle, słabym zaangażowaniu właścicieli, trudnościach obiektywnych, a także kryzysie gospodarczym. Jednak nawet upadek firmy może nas czegoś nauczyć i warto próbować. Małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej mobilne, wchodzą na segment rynku, który omijają firmy duże. Potrafią podejmować większe ryzyko i szybciej zmieniać profil produkcji. Są też gotowe bardzo szybko reagować na potrzeby rynku, a także generują sporą liczbę miejsc pracy.

Koszty rodzajowe

Z kosztami rodzajowymi mamy styczność podczas księgowania. Tutaj ewidencja przedstawia się na koncie 409 o nazwie pozostałe koszty rodzajowe. Dotyczą one wszelkich kosztów, które nie były przedstawione w kosztach prostych. Dlatego do księgowania tego konta wykorzystujemy koszty reprezentacji oraz reklamy. Są to koszty podejmowania delegacji kontrahentów, zagranicznych, reklama w prasie, radiu, telewizji, wydawnictwie, odzież reklamowa. Następnie na tym koncie pozostałe koszty rodzajowe ewidencjonuje się inne koszty rodzajowe. Do tej grupy możemy zaliczyć czynsze, dzierżawy, opłata za parking, składki ubezpieczeń majątkowych, wypłaty pieniężne na rzecz osób fizycznych, niezaliczane do wynagrodzeń, składki na rzecz organizacji. To konto wymaga jeszcze zaksięgowania podróży służbowych. Obejmują one koszty przejazdów, diet, noclegów, zwroty kosztów użycia własnych pojazdów samochodowych przez pracowników. Jest to prowadzone do celu podróży służbowej. Taka przedstawia się ewidencja na koncie pozostałe koszty rodzajowe.

Księgowość prowadzona na wysokim poziomie

Księgowość powinna być prowadzona na wysokim poziomie, w każdej jednostce gospodarczej. To ona spotyka się z pewnymi kosztami, które wymagają odpowiedniej ewidencji. Tylko dzięki temu jest możliwość sprawnego rozliczenia się z takich kosztów, także kosztów rodzajowych. Istotne jest konto ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia. Tutaj księguje się odpisy na państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, koszty innych świadczeń, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, odpisy na fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, składki na ubezpieczenia społeczne, składni na ubezpieczenia rentowe, wypadkowe, emerytalne. Co ma wpływ na wysokość składek? Wynika to przede wszystkim z przepisów. Ewidencja pewnych kosztów przedstawia się na koncie Amortyzacja. Tutaj ujmuje się odpisy amortyzacyjne. To one obciążają pozostałe koszty operacyjne w wyniku zmiany technologii produkcji, wycofania z używania, przeznaczenia środków trwałych do likwidacji. Tak odbywa się ewidencja kosztów.


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
Kradzież pieniędzy z konta - co z tym zrobić?
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20