Archive for the ‘bankowo’ Category

Negatywne skutki podatku Belki

Głównie w zeszłym roku dużo się słyszało o podatku od oszczędności, potocznie nazywanym podatkiem Belki. Jak wiadomo jest on odprowadzany od wszelkich oszczędności, jakie mamy na naszych kontach oszczędnościowych bądź też lokatach. System ten ma bardzo negatywne skutki dla budżetu i gospodarki państwa. Oczywiście zwiększa on nieco przychody Skarbu Państwa, ale jednocześnie powoduje on to, że nasze odsetki od oszczędności są coraz mniejsze. Takie zachowanie może być bardzo szkodliwe dla systemu bankowego. Może być, bowiem tak, że jeśli oprocentowanie lokat stanie się bardzo niskie, ludzie mogą po prostu zacząć wycofywanie swoich oszczędności, co w konsekwencji doprowadzi do inflacji i destabilizacji rynków finansowych. Podatek Belki może też spowodować to, że nasze społeczeństwo stanie się znacznie uboższe. Jeśli bowiem będzie ono musiało dać znaczną część swych dochodów na jeszcze jeden podatek, może ono zacząć pozbywać się oszczędności, na rzecz rozmaitych inwestycji. Doprowadzi to do tego, że ludzie nie będą posiadać swoistej poduszki finansowej, która dotąd ich zabezpieczała.  

ZUS – może czas na zmiany

Doskonale widzimy, jak znany wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych schodzi na dno. Widzimy też jak bardzo kurczą się przewidywane emerytury dzisiejszych pokoleń. Warto, więc się na poważnie zastanowić, czy nie potrzeba wykonać jakiś zmian, które usprawniłyby wypłatę emerytur i rent. Nie mamy w Polsce wysokich wynagrodzeń, więc składki na ZUS są niewielkie. Powoduje to w Zusie powstanie dziury budżetowej, która musi być pokrywana ze środków państwa polskiego. Niestety model zastępowalności pokoleń nie sprawdził się, i konieczne jest to, abyśmy sami wzięli sprawy w swoje ręce i zdobyli na tyle duży kapitał, że moglibyśmy sami sobie wypłacać emeryturę. Dobrym przykładem na to byłyby zwykłe OFE, które jednak musiały oddać część zarobionych pieniędzy na rzecz ZUS. Dzięki temu pieniądze przyszłych rencistów i emerytów znikają, ponieważ ZUS nie posiada raczej żadnych większych zapasów środków finansowych. Jak więc widać w dzisiejszych czasach doprowadza to do bardzo trudnej sytuacji tych, którzy dziś opłacają składki i wchodzą dopiero w lata dorosłe i dojrzałe.  

Pieniądz w gospodarce

Pieniądz to rzecz, za którą szaleją praktycznie wszyscy ludzie. Tak się złożyło, że jest on miernikiem dóbr i usług, a więc też tego, co możemy mieć. Pieniądz w gospodarce pełni bardzo nadrzędną rolę. Nie dość, że jest on środkiem płatniczym, za który możemy kupić praktycznie wszystko, to jest on również środkiem, od którego zależy stan gospodarki. Pieniądz reguluje, bowiem gospodarkę tak, że ona wciąż porusza się pomiędzy inflacją a deflacją. Oznacza to, że jego zbyt mała i zbyt duża ilość na rynku mogą doprowadzić do katastrofy. Pieniądz jest bardzo ważnym aspektem również w bankowości. Nie chodzi tu jedynie o to, czy bank ma wystarczająco duży zysk finansowy. Mniejsza lub większa ilość pieniędzy może doprowadzić do sytuacji, w której cała polityka banku może ulec załamaniu, co jednocześnie może doprowadzić do kryzysu, chociażby znanego już z ostatnich czasów. W gospodarce pieniądzem bardzo istotne jest to, by był on obracany rozsądnie. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o rozwoju naszej gospodarki. Jeśli w nabywaniu pieniądza charakteryzujemy się zaś chciwością, wciąż będą wybuchać kryzysy.  

Prowadzenie własnego biznesu

Duże bezrobocie powoduje poważne problemy w naszej i zagranicznej gospodarce. Wiadomo jednak, że nie tylko jednak forma zatrudnienia jest obecna w naszym prawodawstwie. Bardzo często wybieraną formą alternatywną dla niej jest prowadzenie własnego biznesu, czyli własnej działalności gospodarczej. Nie jest to może tak proste i łatwe jak wykonywanie u kogoś pracy, jednakże lepsze to niż nic. Jeśli chcemy rozkręcić własny interes musimy mieć na oku bardzo wiele aspektów, które niestety nie należą do łatwych i bezproblemowych. Największym takim aspektem jest problematyka zadań, które mamy wykonywać. Trudno, bowiem będzie wymyślić jak najbardziej optymalne źródło zarobku dla naszej firmy. Rynek, bowiem jest tak nasycony przeróżnymi rodzajami usług, że naprawdę profesjonalnie trzeba podejść do tematu, aby w przyszłości nie żałować podjęcia własnej działalności gospodarczej. Dzięki zaś odpowiedniemu przemyśleniu wszystkich spraw związanych z założeniem firmy będziemy mogli czerpać duże zyski z naszej działalności.  

Opłacalność kopalń

W ostatnich czasach bardzo dużo się mówi o tym, czy kopalnie rzeczywiście powinny istnieć na gospodarczej mapie Polski. Argumentuje się, że taki rodzaj gospodarowania już dawno jest przeżytkiem, i że trzeba szukać innych gałęzi gospodarki, bardziej odpowiadających naszym czasom. Takie myślenie jest jednak błędne. Jeśli nawet, bowiem w którymś roku kopalnie nie wypracowały zysku, to i tak płaciły ogromne składki na Skarb Państwa i ZUS, nie licząc jeszcze innych instytucji, na które szła pensja górnika. Na Górnym Śląsku mamy jeszcze dosyć dobrą sytuację gospodarczą, której inne regiony mogłyby nam zazdrościć. Dlatego więc nie likwidujmy niepotrzebnie kopalń. Może są one bardzo przestarzałe, ale dają zatrudnienie i dochód znacznym masom społecznym a także i państwu, które chętnie z takiej pomocy korzysta. Pamiętajmy, że pensja górnika jest znacznie wyższa od pensji sklepikarza, a co za tym idzie dzięki niej dzisiejsi emeryci mają często jeszcze pieniądze na wypłaty emerytur. Jeśliby nie było kopalń, kto pokryłby te straty?  


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20