Archive for the ‘bankowo’ Category

Czym jest kryzys

Od kilku lat słyszymy wciąż powtarzające się słowo kryzys. Cały czas praktycznie media nas zawiadamiają o jego istnieniu, co niewątpliwie niektórym ludziom może naprawdę zadziałać na nerwy. Czymże, więc jest ten słynny kryzys? Czy tylko tym, co spowodowało utratę przez nas miejsc pracy? Otóż kryzys jest ogólną zapaścią całego systemu gospodarczego państw, firm i instytucji. Ma on to do siebie, że może on bardzo szybko przekraczać granice państw, dzięki czemu może on np. bardzo szybko zarazić gospodarkę Europy przecież bardzo często współpracującą z gospodarką USA. Niektórzy powiedzą, – co ma piernik do wiatraka? Co może mieć wspólnego sytuacja w Chinach z naszym zastojem na rynku pracy? Tymczasem gospodarki wszystkich krajów funkcjonują na poziomie praktycznie kapitalizmu, a także coraz większej integracji. Powoduje to ciągły wzrost zadłużenia, niepokoje społeczne itp. Przykładem tego może być plajta jednego z amerykańskich banków, która zakończyła się krachem na całym świecie, którego skutki odczuwamy do dziś.  

Wytwórczość w komunizmie

Komunizm, czyli system oparty na teoretycznym dzieleniu kapitału miał z pewnej strony dobre założenia. Nie mogły się jednak one spełnić, ponieważ w świecie jest zupełnie inaczej, a człowiek nie działa z pobudek wskazanych przez Marksa i Engelsa, tylko z chciwości. Wytwórczość w systemie komunistycznym właśnie tak wyglądała. Chłopi mieli, bowiem pracować na rzecz wszystkich ludzi, którzy z kolei mieli pracować na chłopów. W ogólnym zamyśle wyglądało to tak, że każdy pracował na wszystkich, ale nie na siebie. W takiej sytuacji nie może być mowy o wydajnej pracy. Jeśli bowiem ma ona być wydajna, pracownik musi mieć poczucie tego, że jest ona wykonywana dla niego. Owszem zostanie on w nadgodzinach, bo wie, że ma pracować również dla siebie. W przypadku komunizmu nie było czegoś takiego jak własność prywatna, więc wydajna praca również nie miała miejsca, co znajduje potwierdzenie w relacjach historyków badających tamtą epokę. Dopiero Druga Wojna Światowa sprawiła, że naród radziecki tworzył coś dla siebie, czyli broń mającą go uchronić przed najazdem.  

Kredyt wsparciem inwestycji

Wiele w naszym społeczeństwie poświęca się kredytom. Są one w większości przypadków bardzo źle odbierane w społeczeństwie. Nie było jeszcze, bowiem człowieka, który chwaliłby sobie, że musi ponieść stratę płacąc więcej niż sam wcześniej pożyczył. Kredyt nie jest jednak jedynie czymś, co można przejeść, i narzędziem, na którym jedynie tracimy. Wyobraźmy sobie, bowiem sytuację, w której pracownik firmy będzie miał zamiar wziąć sobie samochód na kredyt. Z jednej strony poniesie on oczywistą stratę, gdyż będzie musiał zapłacić więcej niż pożyczył. Z drugiej jednak strony będzie on posiadał samochód, który może nawet okazać się niezbędny dla jego dalszego życia zawodowego. Jak więc widać, kredyt jest bardzo ciekawym narzędziem, umożliwiającym nasz ekonomiczny rozwój. Dzięki niemu często nawet i kilkakrotnie będziemy mogli przyspieszyć realizację wielu inwestycji. Może ten argument zmieni podejście w tej kwestii wielu ludzi. Kredyt, bowiem jest drogą do zwiększenia swego majątku, czyli do wzbogacenia się, które często bez niego nie miałoby miejsca.  

Walka klas porażką gospodarczą

Pamiętamy jeszcze czasy komunizmu. System ten pomijając barbarzyństwo, jakim wykazał się wobec innych narodowości był bardzo zacofany ekonomicznie. Te oto zacofanie nosiło nazwę walki klas. Czymże, więc taka walka była? Otóż z założenia miała ona polegać na tym, że od wieków ciemiężeni chłopi mieli przeciwstawić się panowaniu złych obszarników, których to należało bezwzględnie wytępić. Z ekonomicznego punktu widzenia takie hasła nie miały przyszłości. Jak bowiem możemy równo podzielić kapitał, jeśli trafi on do rąk osób, które nie będą miały pojęcia, co z nim zrobić. Przykładem może być taka anegdota. Przyjmijmy, że 500 ludzi ukradło po 2 złote każdy. Jeśli mamy 500 złotych jesteśmy w stanie coś nabyć, gdyż jest to dość znaczna suma. Jeśli jednak mamy 2 złote, to nie nabędziemy nic. Walka klas opierała się na odbieraniu bogatym i dawaniu biednym. Jednak jak uczy historia takie rozwiązanie nic nie dało. Nie było nic, co można by nabyć za skradzione dobra. Tym samym rozkradzione majątki uległy momentalnie degradacji. Gospodarka, bowiem nakazuje produkować a nie rabować.  

Kontrolowanie kapitału

Każdy przedsiębiorca musi kontrolować kapitał akcyjny firmy, który pojawia się w bilansie, dzięki obliczaniu wartości księgowej. Wartość księgowa jest wartością netto firmy dla jej akcjonariuszy, obliczanej na podstawie różnicy między aktywami a zobowiązaniami. Często zdarza się, że wartość księgowa zasadniczo różni się od wartości rynkowej, zwłaszcza w firmach, których aktywa mają charakter niematerialny. Wkład, jaki wnoszą poszczególne produkty lub usługi do zysku netto obliczany jest poprzez wyliczenia jednostkowej marży brutto. Wyliczanie tego wskaźnika pomaga w podejmowaniu decyzji, co do alokacji lub przemieszczania zasobów. Jednym z istotniejszych wskaźników jest oczywiście obliczanie wskaźnika ogólnego zadłużenia. Mówi on o procentowym udziału długu w całkowitym finansowaniu majątku firmy. Porównuje się tu długoterminowe zadłużenie firmy z jej całkowitym kapitałem. Przedsiębiorca musi umieć mierzyć wskaźniki, aby wiedzieć, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo. Bez tego bowiem nie da się prowadzić skutecznej działalności.  


Ankieta o funduszach

  Które fundusze posiadasz w swoim portfelu?

  • Alior
  • BPH
  • FIZ
  • JPMorgan
  • Pioneer

  Zobacz wyniki

Szukaj
Najnowsze komentarze
 • Tomasz S o Dlaczego stosuje się outsourcing
  Czasami outsourcing jest bardzo korzystny, gdyż jeżeli chcielibyśmy zajmować się wszy...
 • Boloński o Rekrutacja nowych pracowników
  W naszej firmie jestem odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i powiem Wam, że...
 • Polan o Bankructwo konsumenckie
  Bardzo często firmy bankrutują i może być tego wiele przyczyn. Najczęściej jest kró...
 • 000oDiN o Aby firma przynosiła zysk
  Kto by nie chciał żeby jego firma przynosiła zyski. Ale nie każdemu wychodzi. Czasem l...
 • secla o Analiza rynkowa
  Prowadząc firmę bardzo często wykonuję analizy rynkowe. Trzeba to robić raz na jakiś...
czesci do wozkow widlowych
Info Finansowe czym jest program duma przedsiebiorcy specyfika branzy analiza rynkowa aby firma przynosila zysk bankructwo konsumenckie j 2 temat bankowo kto ma najwieksze szanse rekrutacja w firmach rekrutacja nowych pracownikow ktory dzial najlepszy dlaczego stosuje sie outsourcing j 3 temat bankowo j 2 outsourcing obniza koszty praca w kadrach dobry pracownik to skarb inwestycja w pracownikow gra na gieldzie j 4 temat bankowo j 3 bezpieczna inwestycja obligacje gielda w kryzysie dotacje unijne na rozwoj przedsiebiorczosci fundusz unijne dla rolnictwa fundusze i dotacje j 5 temat bankowo j 4 nowe trendy umowa nienazwowa franchising jako wlasny biznes pomysl na biznes wlasny biznes j 6 temat bankowo j 5 biznes czy praca na etacie inwestycja w zakup ziemi studia w dziedzinie finansow kto zostaje przedsiebiorca mamy plan dzialania j 7 temat bankowo j 6 jak dziala spolka cywilna zalety wlasnej firmy zalety malych przedsiebiorstw koszty rodzajowe ksiegowosc prowadzona na wysokim poziomie j 8 temat bankowo j 7 porzadna ewidencja operacji gospodarczej zarobki planowanie wydatkow interesowanie sie biznesem fundusze i wspolczesna sytuacja na rynkach finansowych j 9 temat bankowo j 8 zarabianie na siebie odkladanie pieniedzy konta bankowe spread zmiany rynkowe j 10 temat bankowo j 9 lokaty terminowe mikroekonomia inwestycje inwestor inwestycje gieldowe j 11 temat bankowo j 10 fundusze inwestycyjne lokowanie oszczedzanie fundusze rola bankow swiatowych j 12 temat bankowo j 11 deficyt budzet planowanie prywatyzacje zloto j 13 temat bankowo j 12 waluty gielda przyda sie doradca od spraw wizerunkowych jak rozwinac mala firme dotacje dla przedsiebiorstw j 14 temat bankowo j 13 porownanie aut sklep spozywczy transport powietrzny pierwsze auta bolid j 15 temat bankowo j 14 krajowe balastowe prawo powiazania radio j 16 temat bankowo j 15 negatywne skutki podatku belki zus moze czas na zmiany pieniadz w gospodarce prowadzenie wlasnego biznesu oplacalnosc kopaln j 17 temat bankowo j 16 jak sobie radzic z nieuczciwymi kontrahentami ekonomia czy to takie straszne cechy etycznego biznesu podatek belki na czym polega pieniadz i jego trwalosc j 18 temat bankowo j 17 czym jest kryzys wytworczosc w komunizmie kredyt wsparciem inwestycji walka klas porazka gospodarcza kontrolowanie kapitalu j 19 temat bankowo j 18 najwazniejsze wskazniki finansowe czy warto wszystko prywatyzowac rozne formy motywacji czynniki motywacyjne w biznesie osiaganie zamierzonych celow j 20 temat bankowo j 19 zarzadzanie zasobami ludzkimi cele rekrutacji odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach analiza stanowiska pracy planowanie doboru kadr temat bankowo j 20